Експорт має бути в пріорітеті, це заробіток країни, Володимир Щелкунов, президент ІСС UKRAINE

Держава запроваджує низку заходів з підтримки економіки. Втім чи достатньо цього. Ми продовжуємо опитувати провідні бізнес-асоціації з проханням прокоментувати ситуацію. На наші питання відповідає Президент ІСС Ukraine, член Світової Ради Торгових Палат Щелкунов Володимир Ігорович

ICC Ukraine Newsletter: Володимир Ігорович, наскільки важкий час настав для бізнесу? І чи потрібно зараз державі підтримати експортну галузь?

Щелкунов В.І.: Варто зазначити, що важкі часи настали не тільки в Україні. Стосовно бізнесу, ми маємо по суті дві великі проблеми. Це обмежувальні заходи, пов»язані з карантином. Від цього страждає насамперед малий та середній бізнес, і друге, це те, що поки залишається з кадром. Це хвиля світової фінансової кризи. Про її початок вже оголосила Директорка Міжнародного валютного фонду Крісталіна Георгієва. Ми її зараз не бачимо. Якщо за поточними проблемами боротьби з пандемією ми ухвалюємо оперативні заходи. Це і закон який було ухвалено 17 березня, і вчорашні додаткові законодавчі норми по підтримці бізнесу. І це добре. Ми звільнили підприємства від сплати за землю, оренди. Я розумію, що страждає місцеві громади. Але тут на вагах що важливіше. Як будуть жити громади, коли в ці місяці підприємства просто ляжуть, і взагалі нічого не будуть платити. Вони зараз чи не працюють, чи зменшили виробництво.
А от повертаючись до фінансово-економічної кризи, наслідки якої жителі України поки сприймають лише опосередковано, то там ситуацію набагато важча. Це удар буде по структурнім галузям, по промисловості. Вже зараз складаються негативні тенденції на наших сировинних ринках.
Ви уявіть з якими складностями проходили вчора закони, які відкривали шлях до фінансування МВФ, яке необхідно Україні як ніколи. Без нього на порядку денному дефолт. Так от, при втраті експорту, ніякий МВФ нам не допоможе. Адже там суми значно більші. І це те джерело, яке забезпечує не тільки стабільне надходження валюти в країну, але і по суті створює базу для стабільності фінансової ситуації загалом. Втративши експорт, ми втрачаємо останню соломинку, яка убезпечує Україну від валу економічно-фінансової кризи. Я вже не кажу, про соціальні наслідки. Адже за тими ж гірничометалургійними підприємствами сотні тисяч робочих місць.
Я розумію, що ми в СОТ, що ми у відкритій економіці. Начебто не можемо преференції нікому надавати. Але тут слід визначатися. Що є головним сьогодні, і що забезпечить вихід України у посткризові місяці. А це тільки збережені ринки.
А що ми бачимо. Проблеми з перевалкою в портах, Укрзалізниця змушує бізнес укладати нові угоди, і не на користь бізнесу. Все це Державні підприємства. В такому разі у мене питання, чи не можна, навіть без протекціоністських заходів, просто створити нормальні, ефективні умови для логістики. Запровадити мораторій на будь-які зміни в нормативно-договірній базі. Адже загалом все це відображається на експортних надходженнях. Ми ж не галузь підтримуємо. Ми створюємо нормальні умови. А особисто моя думка, експорт має бути в пріоритеті України. Це наш заробіток. Ми по іншому не випливемо.
ІСС Ukraine веде постійну і системну роботу в пошуках бізнес-партнерів для наших виробників. Ми уявляємо наскільки це важко, у нинішній час, розпочати експорт продукції. А ще важче зберегти ринки. Ми зараз активізували всі наші Центри ділового співробітництва. У багатьох країнах карантин, ланцюжки рвуться. Але ми продовжуємо роботу. Створюємо онлайн торгові платформи. Це титанічні зусилля. Але головне не тільки шукати, але і зберігати та підтримати те, що є. Як тільки ми вийдемо з ринків, на них одразу зайдуть інші країни. А повертатися ой як важко.

 ICC Ukraine Newsletter: Дякую