Якщо впроваджувати всі норми Закону 466, то можна опинитися в ситуації, коли не буде кого оподатковувати...

ICC Ukraine Newsletter продовжує відстежувати ситуацію, в котрій опинився український виробник після впровадження Закону №466-IX зі змінами до Податкового Кодексу України, щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві. Український бізнес вже заявляє, про неможливість виконання окремих норм, а деякі з них, на думку підприємців, призведуть до суттєвого зменшення виробництва. Ми попросили прокоментувати ситуацію Президента ІСС Ukraine, члена Світової Ради МТП Володимира Щелкунова.

ICC Ukraine Newsletter: В кінці травня Президентом було підписано законопроєкт 1210 (Закон 466-IX). Ним передбачені суттєві зміни в оподаткування. І вже одразу почав обурюватися бізнес. В чому проблема?

Щелкунов В.І.: Законопроєкт приймався ще минулої осені. Ми пам’ятаємо з якою швидкістю тоді працювала Верховна Рада. І вже тоді ми говорили, що такі системні речі не можна приймати в турборежимі. Тут треба і чітка експертиза, аналітика, як це все буде впливати не тільки на адміністрування податків, але і на роботу бізнесу. Адже збільшивши фіскальний тиск, можна залишитися і без бізнесу і без податків. Там багато речей не чітко виписані, суперечливі. Скажімо, та ж ситуація з виробниками масел, коли їх сировину перевели в підакцизну номенклатуру, і по суті виробництво взагалі зупинилося. І найбільша проблема, що це все впровадилося фактично з моменту підписання, та не з початку наступного бюджетного року, як вимагає Закон.

ICC Ukraine Newsletter:Наскільки такі негативні моменти вплинуть на загальну економічну ситуацію?

Щелкунов В.І.: Тут є один нюанс. Негативний вплив цього Закону в кілька разів збільшився через те, що світ увійшов в ситуацію пов’язану із Коронавірусом. Почали просідати світові ринки. Іноземні країни підтримують своїх виробників. А ми що? Левова частка всіх бюджетних надходжень іде від експорту металургійної продукції. Ми й так тримаємо ті ринки на межі рентабельності. А тут взяли й підвищили ренту на металургійну руду в півтора раза. Меткомбінати, ГЗК звертаються з відкритими листами до всіх інституцій – ми не проти перегляду ренти. Але не зараз. Одним таким рішенням просто ми самі себе витісняємо з іноземних ринків. Ми стали не конкурентоспроможні. Давайте відтермінуйте введення цієї норми, принаймні на рік, коли мине ця криза. Якщо держава не може підтримати вітчизняного виробника фінансово, то принаймні не вводьте йому більше навантаження.

ICC Ukraine Newsletter: Робоча група вже працює над змінами. Але якось не логічно виглядає. Пів року закон не підписувався президентом. Тут його підписали, і одразу почала засідати робоча група по змінах в закон?

Щелкунов В.І.: Так досить нелогічно. При цьому, ділюсь з вами інсайдерською інформацією. Робота іде не просто. Як на мене, існує неправильна пропозиція, яку намагаються проштовхнути – розділити закон на дві частини. В першій, яка стосується загальних положень внести зміни, щодо яких існують зауваження міжнародних інституцій, швидко. А другу частину яка стосується секторальних змін залишити на потім, і ухвалювати їх після всебічного узгодження. Давайте будемо реалістами. Ми живемо в Україні. Це означає, що ті норми, які тиснуть на бізнес будуть продовжуватися. Якщо ми не змінимо закон в цілому, без допомоги й тиску міжнародних інституцій, він зависне. Ми самі себе, без зовнішніх факторів починаємо вбивати.

ICC Ukraine Newsletter: Сподівання що Закон буде змінено в цілому є?

Щелкунов В.І.: Слід завжди не тільки сподіватися, але і боротися.Ми постійно намагаємось донести всім причетним до роботи над змінами до Закону 466 позицію бізнесу. Писали й адресні листи, і звертаємось з відкритим до Президента. Адже зараз саме в Офісі президента сконцентрована основна робота над цими норами. Впевнені, що всі разом дійдемо здорового глузду.

Дякуємо