На початку року СОТ відзначає 25 років від свого утворення

До ювілею, Генеральний директор Світової Організації Торгівлі Роберт Азаведо у своїй колонці на офіційному сайті оприлюднив власне бачення про досягнення СОТ за минулий період, роль в сьогоденні і бачення на майбутнє.

Як пише Роберт Азаведо, протягом останньої чверті століття СОТ допомогла трансформувати міжнародні економічні відносини.

Обов’язкові правила глобальної торгівлі товарами та послугами сприяли різкому зростанню транскордонної ділової активності. З 1995 року вартість долара у світовій торгівлі майже втричі збільшилась, а реальний обсяг світової торгівлі зріс у 2,7 раза. Це значно перевершує двократне зростання світового ВВП за цей період.

Середні тарифи майже вдвічі зменшилися – з 10,5% до 6,4%. Для десятків економік, які приєдналися до СОТ після її створення, це стало передумовою далекосяжних реформ та зобов’язань щодо відкриття ринку, які, за даними досліджень, пов’язані з тривалим збільшенням національного доходу.

Передбачувані ринкові умови, що сприяють СОТ, поєднуються з покращеною комунікацією, що призводить до зростання світових ланцюгів вартості. Впевнені у своїх можливостях переміщувати компоненти та пов’язані з ними сервіси в декількох місцях, підприємства змогли розділити виробничі потужності по країнах та регіонам. Торгівля в цих ланцюжках становить сьогодні майже 70% усієї торгівлі товарами.

Зростання GVC було головним фактором, що сприяє швидкому зростанню економіки, одночасно сприяючи зростанню купівельної спроможності споживачів у всіх країнах. Не випадково за останні 25 років спостерігається найшвидше скорочення рівня бідності в історії.

В останні роки члени СОТ домовилися впорядкувати прикордонні процедури шляхом знаменної угоди про спрощення торгівлі, яка передбачає збільшення торгівлі на понад 1 трлн доларів на рік. Вони також лібералізували торгівлю продуктами інформаційних технологій та скасували шкідливі субсидії на експорт сільського господарства.

Попри ці значні досягнення, слід зазначити, що СОТ стоїть перед викликами, які не мають собі рівних у нашій порівняно короткій історії. Протягом останніх двох років уряди запровадили торговельні обмеження, що охоплюють значну кількість міжнародної торгівлі – вплинувши на світовий імпорт в обсягах 747 мільярдів доларів лише за минулий рік. ) Невизначеність, що зростає щодо кон’юнктури ринку змушує підприємства заморожувати інвестиції, зважуючи на ріст та майбутній потенціал нашої економіки. Від того, як уряди країн-членів СОТ вирішать ці виклики – буде сформовано хід світової економіки на наступні десятиліття.

Переговорні функції СОТ зараз переживають фазу експериментів, яка обіцяє продовжити трансформувати правила торгівлі, що мають безпосереднє відношення до економіки 21 століття та сучасних проблем сталого розвитку.

Коли 2019 рік наближався до кінця, ми відзначили перезавантаження критично важливих переговорів, спрямованих на скорочення найбільш шкідливих рибних субсидій, які виснажують наш океан. Учасники знають, що ми плануємо домовитись до червня на наступній 12-й Міністерській конференції в Нур-Султані, Казахстан. В іншому випадку нам доведеться колективно взяти на себе відповідальність за перевищення критичної мети для Цілей сталого розвитку. Також перемовини щодо сільського господарства були заново активовані з членами, які вживають прагматичних кроків для визначення місця, де може бути досягнута згода щодо життєво важливих питань.

Відповідні групи також працюють над новими правилами щодо цілого ряду питань – електронної комерції, сприяння інвестуванню, внутрішнього регулювання послуг – які мають на меті зробити торгівлю більш ефективною та передбачуваною у передових галузях економіки. Члени також прагнуть зробити легшою, безпечною та більш життєздатною участь жінок та малих підприємств у світовій торгівлі. Це допоможе зробити торгівлю більш всеосяжною.

Це правда, що у врегулюванні суперечок ми зазнали невдачі наприкінці 2019 року, коли члени не змогли домовитись про реформи щодо Апеляційного органу. Але я вже розпочав консультації зі своїми колегам з метою вивчення всіх аспектів реформи вирішення суперечок і буду брати участь в них на високому політичному рівні як в Женеві, так і в інших місцях, щоб визначити потенційні рішення.

Я продовжую вважати, що СОТ нині, є важливіша як ніколи для глобальної економіки, для створення робочих місць, для зростання та розвитку. І попри питання невизначеності навколо торгівлі сьогодні, я думаю, що 2020 рік має реальний потенціал для досягнення значущих результатів. Є хороший шанс, що переговори, що тривають у Женеві, принесуть свої плоди в Нур-Султані у формі нових домовленостей чи рамок. Насправді, можливо, MC12 міг би створити один з найбільш кластерних угод, які вражають в нашій історії.

Головне, що показали останні 25 років, це те, що СОТ стала потужною та стійкою організацією. Ми служили нашим членам протягом цієї останньої чверті століття, і будемо робити це в майбутньому, зазначає Роберт Азаведо у своїй колонці.