Країна може вийти з кризи із найменшими втратами. якщо весь економічний блок уряду і бізнес згуртуються – президент ICC Ukraine Володимир Щелкунов

На думку Прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, Україна стоїть на порозі кризи. Причини – пандемія короновірусу. Втім цього разу, на думку очільника Уряду країна більш підготовлена, ніж у 2008 році. Однак експерти зазначають, щоб зменшити вплив економічної кризи на українську економіку, слід чітко розуміти які дії слід вжити, аби уберегти перш за все реальний сектор.

ICC Ukraine Newsletter продовжує проводити опитування провідних економічних фахівців та аналітиків стосовно того, які заходи треба вжити, щоб до мінімуму звести можливі наслідки від кризи.

З цим питанням ми звернулися до Президента ІСС Ukraine Володимира Щелкунова.

– Україна має сировинну спрямованість експорту. Перш за все зерно та метал. Фахівці знають, що після обвалу цін на нафту, страждають сировинні ринки. Тобто гіпотетично загроза існує. А метал і зерно – це стабільні наші валютні надходження. В умовах, коли МВФ не сильно поспішає надати нам кредит, на порозі суттєві виплати по обслуговуванню зовнішнього боргу, а ще панічні настрої нерезидентів власників ОВДЗ, значення експортних надходжень вкрай важливе. Останнім півроку ми мали суттєве зміцнення гривні. Від цього ніс збитки експорт. Звичайно, тоді ставився акцент на залучення спекулятивного капіталу під внутрішні облігації. Нині ситуація кардинально змінилася. І те, що гривня почала знецінюватися, матиме для експортного виробництва плюс. Тобто наша продукція стає більш конкурентоспроможною на зовнішніх ринках. Я негативно ставлюся до інтервенцій Нацбанку в таких обсягах. Валюту нині слід берегти. Тобто треба чітко визначитися із курсовими позиціями, перш за все з точки зору впливу на експорт.

Також треба не боятися вживати протекціоністських заходів по захисту головних галузей нашого експорту. І до речі це можливо навіть в рамках зобов»язань по СОТ, а тим більше, коли одна за одною країни оголошують, що у них починається економічна криза. А в умовах загрози національні безпеці, є можливість вживати будь-яких заходів.

Варто також зазначити ще про одну галузь, яка сильно постраждає. Це туризм і транспорт. Ми бачимо, як у вівторок Сполучені Штати оголосили про припинення авіасполучень з країнами ЄС, і одразу новий обвал нафтових цін. Тобто удари один за одним очікують і нашу економіку. Можливо варто було подумати про обмеження експорту, аби захисти власний ринок. В Китаї ринок рухнув. І не треба бути провидцем, щоб спрогнозувати, що Пекін почне активно відвойовувати свої позиції за рахунок навіть демпінгових цін. А це загроза нам. Ми можемо втрати і свої внутрішні ринки. Тому можна було б подивитися як обмежити імпорт, особливо той, який можна забезпечити власними силами.

Прем»єр Шмигаль зазначив, що цього разу Україна більш підготовлена до кризи. Але це зовсім не означає, що нічого не слід робити. Я думаю, що варто було б продумати про створення штабу, за участю економічного блоку Уряду, основних профільних асоціацій, які висловлюють позицію реального сектора. Найбільш негативний, як на мене момент, це те, що немає повноцінного керівництва економічним блоком Уряду. В нинішніх умовах з цим слід дуже серйозно розібратися.

Але я оптиміст впевнений, що Україна впорається, але слід протидіяти спільно, гуртом і чітко знати які цілі стоять і як системно їх досягати.